Достапни линкови

logo-print

Холандскиот премиер бара можност за излез од ЕУ


Премиерот на Холандија Марк Руте

Премиерот на Холандија Марк Руте

Премиерот на Холандија Марк Руте во писмо упатено до парламентот наведува дека на европските земји би требало да им биде дозволено да излезат од Европската унија, од еврозоната или од шенгенската зона. Според него за тоа е потребна измена на спогодбите, бидејќи сегашните од Маастрихт и Шенген не дозволуваат никакво излегување. Британскиот премиер Дејвид Камерон деновиве најави можност за распишување референдум за излегување или останување на таа земја во Унијата.
XS
SM
MD
LG