Достапни линкови

Ранет кандидат за претседател на Ерменија


Паруир Хајрикјан во болница во Ереван

Паруир Хајрикјан во болница во Ереван

Еден од кандидатите на претстојните претседателски избори во Ерменија Паруир Хајрикјан е ранет откако во него пукало непознато лице во центарот на главниот град Ереван. Роднина на Хајрикјан за Радио Слободна Европа изјави дека 63-годишниот опозициски лидер е погоден во рамото. Полицијата почна истрага за инцидентот.
Неколкумина политички лидери го посетиле Хајрикјан во болницата, меѓу кои и премиерот Тигран Саркисјан, кој го осудил нападот.
Хајрикјан е едн од осумте кандидати на претседателските избори што ќе бидат одржани на 18 февруари, на кои се очекува да победи актуелниот шеф на државата Серж Саркисјан.
XS
SM
MD
LG