Достапни линкови

logo-print

Европска турнеја на Џозеф Бајден


Американскиот потпретседател Џо Бајден се очекува да разговара за граѓанската војна во Сирија за време на турнејата низ три европски земји во наредните неколку дена. Бајден денеска ќе допатува во Германија, каде што ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел, а утре ќе учествува на Безбедносната конференција во Минхен. Тој ќе се сретне и со лидерот на сириската опозиција Моаз ал Хатиб, меѓународниот мировен пратеник за Сирија Лахдар Брахими и со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.
Разговорите на Бајден за Сирија доаѓаат по зголемувањето на загриженоста за прелевање на конфликтот и во други земји по израелскиот напад на нејзина територија.
Бајден за време на европската турнеја треба да ги посети и Франција и Велика Британија.
XS
SM
MD
LG