Достапни линкови

logo-print

Иран ќе ја унапреди програмата за збогатување ураниум


Западни дипломати изјавија дека Иран има намера силно да ја забрза програмата за збогатување на ураниумот. Анонимните дипломати за Асошиетед прес и за Ројтерс изјавија дека Техеран ја информирал Меѓународната агенција за атомска енергија дека планира да инсталира илјадници помодерни ураниумски центрифуги во нуклеарната централа Натанз. Тоа би му овозможило на Иран да го преработува ураниумот два до три пати побрзо отколку сега.
Белата Куќа го нарече овој најавен чекор ескалација.
ЕУ соопшти дека "продолжува да се обидува да го убеди Иран" да се врати во разговорите.
XS
SM
MD
LG