Достапни линкови

logo-print

Барање за високи казни за полицајците што убија демонстранти во Тирана


Погреб на еден од убиените демонстранти на 22 јануари 2011 година.

Погреб на еден од убиените демонстранти на 22 јануари 2011 година.

Обвинителите побараа од судот да одреди високи казни за двајцата полицајци обвинети за убиство на четворица демонстранти за време на насилните протести пред две години во Албанија. Обвинителството бара казни затвор од 23 и 25 години за обвинетите полицајци. Третиот полицаец кому му се судеше ослободен од обвинението за прикривање докази. Демонстрантите се убиени во јануари 2011 година за време на демонстрациите против наводната корупција во Владата на премиерот Сали Бериша и кражба на гласови, кои ги организираше опозициската Социјалистичка партија.
XS
SM
MD
LG