Достапни линкови

logo-print

Русија ја прекина соработката со САД против криминалот


Рускиот премиер Дмитри Медведев

Рускиот премиер Дмитри Медведев

Рускиот премиер Дмитри Медведев потпиша одлука за прекин на важноста на спогодбата за соработка со Соединетите држави во борбата против криминалот. „Спогодбата не е во согласност со актуелната ситуација“ се наведува во соопштението на Кремљ. Таа беше потпишана во 2002 година и со неа на руските сили за спроведување на законот им се овозможуваше да добиваат американска финансиска помош за проекти од областа во борбата против криминалот. Вашингтон засега без коментар за овој потег на Москва.
XS
SM
MD
LG