Достапни линкови

logo-print

Јужна Кореа лансира ракета во Вселената


Јужна Кореа денеска лансира ракета со сателит во Вселената. Станува збор за трет обид на оваа земја го стори тоа. Претходните два обида во 2009 и 2010 година беа неуспешни. Во минатиот месец тоа и упсеа на Северна Кореа, што меѓународните фактори го оценија како кршење на резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG