Достапни линкови

logo-print

Заврши првата рунда на Нимиц со посредиците за името


Во Њујорк заврши првата рунда од дводневните разговори за разликите околу името под покровителство на медијаторот на ОН Метју Нимиц.
Специјалниот претставник на ОН Нимиц го запознал македонскиот преговарач Амбасадрот Зоран Јолевски со ставовите на грчката страна во врска со македонските предлози што медијаторот претходно ги добил, јавија македонските медиуми.
Пред средбата со Јолевски, Нимиц се сретнал и со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис со кого разговарал за можните решенија, за кои било претходно разговарано во Скопје и во Атина.
Утре посредникот на ОН Метју Нимиц ќе има заедничка средба со двајцата преговарачи Јолевски и Василакис.
XS
SM
MD
LG