Достапни линкови

Филе - Не очекував да ги притискам земјите-кандидати за реформите


Eврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Eврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Кога почнував да ја работам оваа работа, очекував дека таа ќе се состои најмногу во притисок на земјите-членки да го одржат процесот, а наместо тоа ги притискам земјите-кандидати да ги спроведат реформите, рече еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел на средбата за Западен Балкан во организација на Европската народна партија (ЕПП). Тој рече дека е исклучително важно проширувањето на ЕУ да се одржи и покрај економската криза и бројните нерешени прашања во регионот.
XS
SM
MD
LG