Достапни линкови

Етно-збирка во Режановце прерасна во музеј


Етно музеј во кумановското село Режановце.

Етно музеј во кумановското село Режановце.

Во новоотворениот Музеј на народни носии во кумановското село Режановце има над илјада експонати и збирки на народни песни.

Новоотворениот Музеј на народни носии, со над илјада експонати и збирки на народни песни, во кумановското село Режановце, на три километри од градот, во дворот на православниот храм Свети Јован Опсечениот, е резултат на дведецениската макотрпна работа на протоѓаконот Златко Давитковски.

Музејот за кој Златко сонуваше или како што тој вели, 20 години бил во искушение и до неговиот денешен лик беше посетуван од добронамерници и донатори не само од нашата, туку од сите држави на Балканот, па и подалеку.
Првата носија е од мајка ми. Ми ја подари сестра ми Анѓелина. Носијата е стара 120 години, а тешка е над 20 килограми. Кога 1969-та година од Крива Паланка дојдов во црквата најдов неколку скутници и перници и тоа ми даде идеја. Имам над 800 народни носии, илјада експонати, 400 килими со народни шари.

А Златко со широка насмевка и со љубезност ги пречекуваше сите, не делејќи ги ниту по вера, ниту по нација. Затоа и во Музејот подеднаков респект имаат носиите носени од православни, католици, муслимани.. Овој неуморен човек во остварување на неговите идеи кои како белег ќе опстојуваат и во иднина, има уште планови. Да се прошири објектот, но да се направи и спомен соба.

„Првата носија е од мајка ми. Ми ја подари сестра ми Анѓелина. Носијата е стара 120 години, а тешка е над 20 килограми. Кога 1969-та година од Крива Паланка дојдов во црквата најдов неколку скутници и перници и тоа ми даде идеја. Имам над 800 народни носии, илјада експонати, 400 килими со народни шари.“

А Владимир Јаневски специјалист за народни носии и народни ора вели:

Има над илјада предмети од кои голем дел се од минувачите кои доаѓале и ги оставале. Имавме проблем да ги класифицираме, а тие потекнуваат од крајот на 19-от и почетокот на 20-от век.


„Веќе неколку години работевме на оваа збирка. Има над илјада предмети од кои голем дел се од минувачите кои доаѓале и ги оставале. Имавме проблем да ги класифицираме, а тие потекнуваат од крајот на 19-от и почетокот на 20-от век. Таа класификација моравме да ја направиме по македонските етнографски целини. Бидејќи овдека доаѓаат луѓе и од целиот Балкан, па моравме да ги поставиме македонските, но и носиите на балканските народи.“

На самата поставка има носии од Македонија, Бугарија, Србија, Грција, Албанија. Сепак најголем дел од носиите се од македонската етнографска целина.

„Објектот е мал но е преубав за една ваква збирка. Сепак, мораме да бидеме многу задоволни со овој објект, а и тој и другите придружни треба да претставуваат едно етно село кое ќе функционира со етнолог и истражувачки центар. Зашто Златко Давитковски не е само собирач на народни носии и реквизити,туку е и собирач на народни песни. Тука има и збирка на народни песни која е интересна за етно музиколозите,односно за фолклористите“, вели Јаневски.

Жителите на селото Режановце се гордеат со црквата, со изворите со лековита вода, со Музејот и благодарни се на Златко за сето она што тој го прави за селото.

„Повеќе народ се собира. Добро е.“

„Супер е што може да се доживее. Ова го нема секаде. Ова е заслуга на Злате.“

„Ни го прослави селото Режановце.“

„Можеме да го поздравиме Златко за неговиот труд што го вложувал подолго време.“

И Златко не го крие задоволството за Етно музејот, но погледот му талка некаде во далечина. Нема да изненади со некоја нова идеја, со нешто по што ќе го паметат возрасните, а младите ќе имаат можност да научат за минатото.
  • 16x9 Image

    Светлана Антиќ Јовчевска

    По завршувањето на Студиите по новинарство во Скопје во 1985 година започнува да работи како економски новинар во Куманово, а потоа како дописник на „Вечер“,соработник на „Нова Македонија“,„Утрински весник“,на МРТВ, МИА, Радио Дојче Веле и неколку неделници. Од основањето на Радио Слободна Европа известува за настаните од својот град.

XS
SM
MD
LG