Достапни линкови

logo-print

Гугл со детална мапа на Северна Кореа


Ерик Шмид, Пјонгјанг

Ерик Шмид, Пјонгјанг

Гугл објави детална мапа на Северна Кореа. Досега, оваа изолирана комунистичка земја беше претставена со многу празни места. Мапата е креирана со податоци во процес сличен што го користи и Википедија. Гугл соопшти дека информациите на новата мапа главно биле добиени од јужнокорејци. До објавувањето на новата мапа дојде само неколку недели по контроверзната приватна хуманитарна посета на Пјонгјанг од страна на претседателот на Гугл Ерик Шмид.
XS
SM
MD
LG