Достапни линкови

logo-print

50 милијарди долари помош за жртвите на Сенди


Американскиот Конгрес одобри над 50 милијарди долари итна помош за обнова на крајбрежните области кои кон крајот на октомври беа погодени од ураганот Сенди. Сенатот синоќа го изгласа соодветниот закон со 62 гласа „за“ и 36 „против“ и тоа сите од републиканските сенатори кои оценија дека станува збор за фискално неодговорна мерка која ќе ја зголеми американската задолженост. Претходно за жртвите на ураганот беа издвоени скоро 10 милијарди долари. Во невремето загинаа над 120 луѓе, додека десетици илјади куќе беа разурнати.
XS
SM
MD
LG