Достапни линкови

logo-print

Путин го смени претседателот на руската Република Дагестан


Досегашниот претседател на Дагестан, Магомедсалам Магомедов.

Досегашниот претседател на Дагестан, Магомедсалам Магомедов.

Претседателот Владимир Путин го смени претседателот на руската Република Дагестан, Магомедсалам Магомедов. Тој е најзначен за заменик шеф на претседателската администрација. За в.д. претседател на Дагестан е назначен Рамазан Абдулатипов. Дагестан е жариште на исламистичкиот бунт што се прошири во целиот руски регион на Северен Кавказ, по завршувањето на војните во Чеченија.
XS
SM
MD
LG