Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат немирите во Египет


Полицијата употреби солзавец да ги растури демонстрациите во градот Порт Саид во Египет. Имаше извештаи и за испукани куршуми, но нема информации за жртви. До инцидентот дојде по погребот на луѓето убиени вчера во протестите што избувнаа откако судот во Каиро осуди 21 луѓе на смрт за учество во тепачка на фудбалски стадион во Порт Саид во февруари. Полицијата и демонстрантите, противници на претседателот Мухамед Морси, се судираат и на плоштадот Тахрир во Каиро четврти ден по ред. Во насилствата во поседните четири дена во Египет загинаа 48 луѓе.
XS
SM
MD
LG