Достапни линкови

logo-print

Фич го намали кредитниот рејтинг на Кипар


Меѓународната агенција за рејтинг Фич вчера го намали кредитниот рејтинг на Кипар од ББ- на Б и предупредија дека е можно дополнително намалување на истиот. Во соопштението на агенцијата е наведено дека за повторна капиталиција на банкарскиот сектор ќе бидат потребни најмалку 10 милијарди долари. Тоа значи дека пакетот помош за кој што ќе преговараат кипарските власти со ЕУ може да ги надмине првичните проекции од 17 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG