Достапни линкови

logo-print

Протести против полициска бруталност во Азербејџан


Стотици луѓе во главниот град на Азербејџан излегоа денеска на улиците во знак на солидарност со неодманешните протести во Исмаили. Дописникот на РСЕ од Азербејџан јавува дека полицијата привела 50 луѓе меѓу кои и влијателниот блогер Емин Мили, активистката за човекови права Малах Насибова и новинарka кој се занимава со истражувачки стории Кадија Исмаилова.
Денешниот собир беше организиран од млaди активисти во знак на протест против полициската бруталност во демонстрациите во Исмаили. Последните протести кои се оддржаа во градот на 24 јануари завршија со судири при кои полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите a десетици беа приведени. Причините за демонстрациите беa барањата за оставка на градоначалникот и ослободување на притворени демонстранти.
XS
SM
MD
LG