Достапни линкови

logo-print

Судири на екстремистички групи во Пакистан


Во последниве два дена во Пакистан загинале над 24 луѓе при судири на две исламистички групи. Пакистанските власти соопштија дека судирите настанале кога најголемата исламистичка група освоила база на друга во областа Тирах која се наоѓа во близина на авганистанската граница. Регионот служи како база за вооружените ислмистички групи, затоа што е тешко достапен за војската а екстремистите од тој дел лесно влегуваат во Авганистан.
XS
SM
MD
LG