Достапни линкови

logo-print

Попоски се сретна со новиот шеф на грчката Канцеларија Лалакос


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими во протоколарна средба новоименуваниот шеф на Канцеларијата за врски на Грција во Македонија, амбасадорот Теохарис Лалакос. „Министерот изрази подготвеност за унапредување на односите и соработката со Грција во сите сфери од взаемен интерес, во насока на надминување на предрасудите и зајакнување на меѓусебната доверба. Во тој контекст министерот Попоски посочи конкретни иницијативи како размена на дипломати помеѓу двете министерства и продлабочување на соработката во областа на образованието и културата“, се вели во соопштението од МНР.
XS
SM
MD
LG