Достапни линкови

logo-print

Во Русија закон против хомосексуална кампања


Руската Дума денеска го одобри во прво читање на предлог законот за големи парични казни за ширење таканаречена хомосексуална пропаганда. Претходно, десетици луѓе кои демонстрираа во знак на поддршка на правата на хомосексуалците беа уапсени пред парламентот во Москва. Пред апсењата, имало тепачки меѓу поддржувачите и противниците на правата на хомосексуалците.
XS
SM
MD
LG