Достапни линкови

logo-print

Во недела во Бугарија референдум за нова нуклеарка


Козлодуј

Козлодуј

Во Бугарија в недела ќе се одржи референдум за тоа дали земјата има потреба од нова нуклеарна централа. Според истражувањето на јавното мислење, мнозинството граѓани ќе ја поддржат изградбата на втора нуклеарна централа во земјата.
Референдумот се однесува на обновување на проектот врзан со нуклеарната централа Белене, во северниот дел на земјата.
XS
SM
MD
LG