Достапни линкови

logo-print

Русија ги повлекува своите граѓани од Сирија


Два авиони кои превезуваа 77 Руси кои избегаа од граѓанска војна во Сирија пристигнаа на аеродромот во Москва, во операцијата за која Москва негираше дека е почетокот на масовен егзодус. Руските власти одбија да кажат зошто евакуација се случува преку Либан, но се верува дека загриженоста за безбедноста на аеродромот во Дамаск може да биде фактор. Бунтовнички напади врз аеродромот предизвикаа многу меѓународни авиокомпании да ги суспендираат летовите. Руски официјални лица велат дека постојат десетици илјади руски граѓани во Сирија, многу од нив руски жени во брак со Сиријците и нивните деца. Русија е најсилниот поддржувач на претседателот Башар ал-Асад во текот на речиси две години против неговото владеење. Таа стави вето на три резолуции на Советот за безбедност на ОН, кои имаа за цел да го запрат крвопролевањето.
XS
SM
MD
LG