Достапни линкови

logo-print

Клинтон ќе сведочи за нападот во Бенгази


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ќе сведочи пред Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот за нападот што на 11 септември лани се случи врз американската мисија во либијскиот град Бенгази. Во овој напад беа убиени четворица американци, меѓу нив и амбасадорот Крис Стивенс. Предвидено беше Клинтон да сведочи во минатиот месец, но тоа беше одложено поради неколкуте нејзини здравствени проблеми. До сведочењето доаѓа пред нејзиното заминување од функцијата. Претседателот Барак Обама го наименува сенаторот Џон Кери за нов државен секретар.
XS
SM
MD
LG