Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН го осуди лансирањето на севернокорејската ракета


Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се осудува неодамнешното лансирање на ракета од страна на Северна Кореја. Резолуцијата исто така наметнува забрана за патување на некои севернокорејски официјални лица, како и замрзнување на имотот на компаниите вмешани во лансирањето од минатиот месец. Советот уште еднаш го повтори своето барање Северна Кореја да се откаже од својата нуклеарна програма.
Резолуцијата беше усвоена со поддршка на Кина, инаку сојузник на Пјонгјанг. Ова беше прво заострување на санкциите против оваа земја во последните 4 години.
Северна Кореја веднаш реагираше, истакнувајќи дека нема веќе да разговара за денуклеаризација на корејскиот полуостров и оти ќе ги засили своите воени и нуклеарни капацитети.
XS
SM
MD
LG