Достапни линкови

Зврлевски избран за државен јавен обвинител


Марко Зврлевски.

Марко Зврлевски.

Собранието денеска го именува Марко Зврлевски за државен јавен обвинител на Република Македонија. За предлогот гласаа 58 пратеници, воздржани и против немаше. Зврлевски досега беше прв човек на скопското обвинителство, а функцијата јавен обвинител ќе ја извршува во следните шест години. Досегашниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски чиј шестгодишен мандат завршува за една недела, најверојатно, како што вели, ќе и се посвети на адвокатурата.
XS
SM
MD
LG