Достапни линкови

logo-print

Пронајдени уште 25 жртви од заложничката драма во Алжир


Алжирските безбедносни служби денеска соопштија дека најмалку 48-мина заложници биле убиени во 4-дневната заложничка драма во комплексот за гас во источниот дел на земјата. Претходно беше потврдена смртта на 23 заложници, но подоцна биле пронајдени телата на уште 25 лица. Според алжирската влада, во акцијата биле убиени 32-ца исламистички милитанти, кои беа одговорни за нападот и за држењето заложници, а неколкумина од нив биле уапсени.
XS
SM
MD
LG