Достапни линкови

logo-print

Германска левичарска опозиција победи на изборите во Долна Саксонија


Германската левичарска опозиција ја победи коалицијата на чело со канцеларката Ангела Меркел на изборите во Долна Саксонија. Опозициските социјал демократи и зелените освоија повеќе гласови од конзервативната Христијанска унија и Слободните демократи кои десет години ја држеа власта во северозападот на земјата. Меркел ќе се бори за уште еден мандат на претстојните парламентарни избори кои се очекува да се одржат во Септември.
XS
SM
MD
LG