Достапни линкови

logo-print

Тирана го осуди отстранувањето на споменикот на ОВПМБ од Прешево


Албанската Влада го осуди отстранувањето на споменикот на припадниците на ОВПМБ од центарот на Прешево, оценувајќи го овој чин како „последователна потврда на албанофобијата на властите во Белград, кој јасно потврдува дека расистичкото антиалбанско наследство на Слободна Милошевиќ сè уште е живо и доминира во официјалната политика на Белград“.

Според Владата во Тирана, преку овој чин Белград потврдил дека го прекршил законот и меѓународните конвенции, јави дописникот на МИА од Тирана.
XS
SM
MD
LG