Достапни линкови

logo-print

Насилни протести во Баку


Полицијата во Баку се судри со продавачи кои го блокираа главниот автопат во Азербејџан во знак на незадоволство од зголемените кирии за просториите во најголемиот трговски центар во земјата. Вооружените сили употребиле солзавец кон илјадниците насобрани, откако дел од демонстрантите почнале да фрлаат камења кон полицајците. Сопствениците на трговскиот центар, за кои се шпекулира дека се поврзани со државни службеници, велат дека повеќето од насобраните се бунат против нов закон со кој се обврзуваат трговците да користат фискални каси.
XS
SM
MD
LG