Достапни линкови

logo-print

Иран тврди дека има напредок во преговорите со ОН


сателитска снимка од нуклеарниот комплекс во близија на Куом

сателитска снимка од нуклеарниот комплекс во близија на Куом

Иран тврди дека напредува во разрешувањето на нуклеарниот спор со Меѓународната агенција за атомска енергија при Обединетите нации и покрај тоа што разговорите меѓу двете страни не завршија со договор. На инспекторите на Обединетите нации и понатаму не им е дозволено да извршат контрола во иранска нуклеарна база. Претставници на Меѓународната агенција за атомска енергија сакаат да проверат дали иранските власти спроведуваат тестови за претворање на нуклеарната програма на Исламската република во производна линија за нуклеарно оружје. Иранските државни медиуми, од друга страна, јавија дека двете страни до одреден степен успеале да ги надминат разликите.
XS
SM
MD
LG