Достапни линкови

logo-print

Четиридневна заложничка драма во Алжир


Безбедносните сили во Алжир четврти ден се справуваат со милитантите кои окупираа комплекс за природен гас во близина на границата со Либија. Владините сили ослободија голем дел од комплексот, но милитантите се уште окупираат неколку згради. Владата соопшти дека дванаесетмина заложници биле убиени во текот на операција за спасување на 17 овој месец. Медиумите јавуваат дека осумнаесетмина киднапери биле убиени во операцијата, со што стотина заложници - вработени во комплексот успеале да избегаат. Вашингтон и Париз потврдија дека еден Американец и еден Француз се меѓу убиените заложници.
XS
SM
MD
LG