Достапни линкови

logo-print

Иванов очекува динамизирање на преговорите за името


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Скопје изјави дека очекува динамизирање на разговорите за надминување на спорот за името на претстојната средба на медијаторот Метју Нимиц со преговарачите на Македонија и на Грција закажана за крајот на месецов во Њујорк.
За отфрлањето на иницијативата за трилатерална средба на еврокомесарот Штефан Филе од страна на Грција, шефот на државата посочи оти Македонија останува конструктивна во процесот.
Иванов, запрашан во врска со противењето на Софија за одредување датум за почеток на преговорите со Македонија на последниот самит на Советот на ЕУ, Македонија е подготвена да разговара секогаш и за секое прашање кое соседна Бугарија го смета за отворено.
Иванов смета и дека нема потреба од лидерска средба за надминување на политичката криза во земјава, бидејки таа треба да се разреши во институциите на системот.
XS
SM
MD
LG