Достапни линкови

logo-print

Околу 50 илјади луѓе на погребот на убиените курдски активистки


Десетици илјади луѓе во турскиот град Дијарбакир присуствуваат на погребот на три курдски активистки што беа убиени минатата недела во Париз. Медиумите објавија дека на церемонијата присуствуваат околу 50 илјади луѓе. Една од убиените е еден од основачите на забранетата Курдска работничка партија. Сè уште не е утврден мотивот за убиствата.
XS
SM
MD
LG