Достапни линкови

logo-print

Заложничка драма во Алжир


Исламистичката група која како заложници држи десетина странски државјани во една постројка за гас во Алжир денеска побара повлекување на алжирската војска околу комплексот како услов за почнување преговори, јави катарската телевизија Ал Џезира. Точниот број на заложници се уште не е познат, но грабнувачите тврдат дека држат околу 40 луѓе, вклучувајќи американци, британци, французи, норвежани и јапонци. Во нападот биле убиени еден британец и еден алжирец. Исламистичката организација која ја презеде одговорноста наведе дека тоа го сторила во знак на одмазда поради помошта на Алжир на француската воена интервенција против исламските бунтовници во Мали.
XS
SM
MD
LG