Достапни линкови

logo-print

Нова рунда разговори за нуклеарната програма на Иран


Воената база Парчин.

Воената база Парчин.

Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија(MAAE) почнаа нова рунда разговори со Иран во Техеран. Посетата на Иран е дел од истрагата за иранската нуклеарна програма. Западот се сомнева дека Техеран се обидува да произведе атомска бомба, но Иран негира. Инспекторите се надеваат дека ќе им биде овозможен пристап во воената база Парчин во близина на Техеран. Постојат сомнежи дека токму оваа база била користена за тестирање на клучните делови за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG