Достапни линкови

logo-print

Разговори за контроверзната иранска нуклеарна програма


Претставниците на меѓународната агенција за нуклеарна енергија најавија дека денеска ќе разговараат со нивни колеги од Техеран за контроверзната нуклеарна програма на Иран. Претставниците на ОН соопштија дека на состанокот повторно ќе бараат пристап до воениот комплекс Парчин кој се наоѓа југоисточно од Техеран , каде што се претпоставува дека Иран спроведува тестови за нуклеарно оружје. Иран до сега на инспекторите на ОН не им дозволи пристап до Парчин. Министертвото за надворешни работи вчера соопшти дека Иран е подготвен да ги расчисти „ сите нејаснотии“ околу програмата, доколку Западот ги признае иранските „нуклеарни права “ вклучувајќи го и збогатувањето со ураниум.
XS
SM
MD
LG