Достапни линкови

logo-print

Бритиш Ервејз ги прекршил религиозните права на вработените


Европскиот суд за човекови права пресуди во корист на една вработена во Бритиш Ервејз, христијанка, на која и било наредено да го отстрани крстот, кој го носела додека е на работа. Надиа Евида, во ноември 2006-та, била испратена дома откако не го прифатила правилото на компанијата дека вработените не смеат да носат видливи религиозни симболи. Судот во Стразбур пресуди дека Бритиш Ервејз ги прекршил нејзините религиозни права.
XS
SM
MD
LG