Достапни линкови

logo-print

Оставка на косовскиот министер за финансии


Бедри Хамза

Бедри Хамза

Косовскиот министер за финансии Бедри Хамза поднесе оставка на функцијата. Вицепремиерот Хајредин Кучи потврди дека Владата ја прифатила оставката. Тој не ги посочи причините за неа, но истакна дека тие наскоро ќе бидат официјално соопштени.
Кучи додаде дека постои веројатност Хамза да биде именуван за претставник на Косово во ММФ во Вашингтон или за гувернер на централната банка на Косово. Бедри Хамза беше министер за финансии од 2010 година.
XS
SM
MD
LG