Достапни линкови

Закани за активистка за правата на Македонците во Грција


Методија Колоски, претседател на Обединетата македонска дијаспора

Методија Колоски, претседател на Обединетата македонска дијаспора

Евгенија Нацилиду, активистка за правата на Македонците и претставник на Обединетата македонска дијаспора за Грција се соочува со медиумски притисок и закани по нејзината посета на САД и на Канада, каде што зборуваше за дискриминацијата против Македонците во оваа земја. Нацилиду деновиве поднесе тужба против грчкиот неделен таблоид Прото Тема поради текстот објавен во декември во кој таа е обвинета дека со валкани пари водела иредентистичка пропаганда против Грција. Нацилиду, која е коосновач на македонскиот културен центар во Воден, добила и смртни закани преку социјалните мрежи поради нејзината активност за правата на Македонците.
XS
SM
MD
LG