Достапни линкови

logo-print

Русија ја повикува сириската опозиција на дијалог со Асад


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повтори повиците до опозициските борци и лидери во Сирија да отпочнат дијалог со Башар ал Асад за прекин на насилството во земјата. Лавров ги истакна последните предлози на Асад и ја советуваше опозицијата во Сирија да одговори на нив.
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун истакна дека е разочаран од говорот на Асад, кој беше отфрлен и од САД.
XS
SM
MD
LG