Достапни линкови

logo-print

Чешка избира претседател на државата


На првиот круг од претседателските избори во Чешка имало голема излезност на пријавените гласачи. Според чешката новинска агенција CTK на гласање излегле околу две - третини од 8 милиони гласачи. На некои места, гласачите морале да чекаат во долги редици за да го дадат својот глас. За прв пат во Чешка претседателот се бида директно. Првичните резултати се очекуваат вечерва.
На изборите учествуваат девет кандидати, а анкетите покажуваат дека најголема шанса имаат поранешните премиери Јан Фишер и Милош Земан, додека истетовираниот уметник Владимир Франц е на трето место. Првите двајца ќе се натпреваруваат во вториот круг за две недели, кога ќе се знае кој ќе биде наследник на претседателот во заминување Вацлав Клаус, кој беше на функијата два мандати.
XS
SM
MD
LG