Достапни линкови

logo-print

Уште еден сириски офицер го напушти режимот на Асад


Претседателот на Сирија Башар ал Асад.

Претседателот на Сирија Башар ал Асад.

Уште еден висок сириски разузнавачки офицер најави напуштање на претседателот Башар ал Асад. Преку видео објавено на интернет Џума Фарај Џасем дел од врвот на Генералната дирекцијата за разузнавање објави дека пребегнува, а режимот на Асад го опиша како „криминален“.
Во меѓувреме продолжуваат борбите меѓу сириските бунтовници и владините сили за контрола на два воени аеродроми во северната провинција Алепо. Борбите доаѓа на еден ден откако бунтовниците ја заробија стратешката воена база Тафтаназ во северниот дел на Сирија.
XS
SM
MD
LG