Достапни линкови

logo-print

20 години затвор за маскарот во Сребреница


Босанскиот суд за воени злосторства денеска го осуди на 20 години затвор поранешниот српски полицаец, 41 годишниот Божидар Кувеља за неговата улога во масакрот на 8 илјади босански муслимани во Сребреница во 1995 година. Тој е осуден за злосторства против човештвото, но не и за геноцид, како што бараше обвинителството.
XS
SM
MD
LG