Достапни линкови

logo-print

Во Женева преговори за конфликтот во Сирија


Меѓународниот медијатор за конфликтот во Сирија, Лахдар Брахими, денеска во Женева ги започна разговорите со американски и руски дипломати за политичко решение на кризата во таа земја. Разговорите се одржуваат зад затворени врати. Сиријскиот режим вчера го денунцира Брахими како неподобен откако тој отфрли каква било улога на претседателот Башар Ал Асад во идната сиријска транзициона влада. Разлики во врска со улогата на Асад има и меѓу Москва и Вашингтон.
XS
SM
MD
LG