Достапни линкови

logo-print

Јапонија нема да преговара со Кина за спорните острови


Јапонскиот премиер Шинзо Абе

Јапонскиот премиер Шинзо Абе

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска изјави дека неговата земја нема да преговора со Кина околу спорните ненаселени острови во Источно кинеското Море. Овие острови сега се под контрола на Јапонија, но свое право на нив полагаат и Кина и Тајван. Одлуката Токио да ги купи островите од приватни јапонски сопственици предизвика протести во Пекинг и бојкот на јапонски производи во Кина. Во близина на островите често пати доаѓа до блиски средби меѓу воените сили на двете земји.
XS
SM
MD
LG