Достапни линкови

logo-print

Најкрвавиот ден во Пакистан во изминативе години


Во експлозија која ја предизвикале сепаратистичките милитантни групи убиени се 115 лица. Тоа е исходот од вчерашниот најкрвав ден во последниве години во Пакистан. Најкрвавите напади се случија во Куета, главниот град на југозападната провинција Балочистан. Повеќе од 80 лица загинаа само во двете координирани екслозии предизвикани од бомбаши самоубијци и од експлозија на автомобил насочени кон шиитското малцинство. Претходно, 11 лица загинаа во нападот насочен кон безбедносните сили во Куета.
XS
SM
MD
LG