Достапни линкови

logo-print

Карзаи на средба со Обама


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ќе се сретне со американскиот претседател Барак Обама во Вашингтон на разговори околу иднината на Авганистан и бројот на трупите што ќе останат во Авганистан по планираното повлекување на странските сили до крајот на 2014. По вчерашната средба на Карзаи со американскиот секретар за одбрана Леон Панета, тој рече дека САД и Авганистан дошле до последната точка од мисијата за оспособување на Авганистан да се грижи сам за сопствената безбедност.
XS
SM
MD
LG