Достапни линкови

logo-print

Наскоро инсулин за дијабетичарите без инекции


Научниците објавија дека истражувањето за тоа како инсулинот влијае на молкуларно ниво може да стави крај на секојдневната потреба од ставање инекции на болните од дијабетис.
Американско – австралиски тим ја утврдил начинот како инсулинот го превзема шекерот од крвта и го претвора во енергија.
Лидерот на тимот Мајк Лауренс изјави дека ке можат да се предизвикуваат нови медикаменти кои ке се користат без употреба на инекции.
Во светот од дијабетис страдаат 347 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG