Достапни линкови

logo-print

Австралија ги прошири санкциите спрема Иран


Боб Кар

Боб Кар

Австралија соопшти дека ги проширува санкциите против Иран поради неговата нуклеарна програма.
Според министерот за надворешни работи Боб Кар, новите санкции се фокусирани врз финансискиот, трговскиот, енергетскиот и транспортниот сектор.
Целта на овие санкции, кои се во согласност со резолуциите на ОН за неширење на нуклеарното оружје, е да се изврши притисок врз Иран сериозно да им се посвети на преговорите.
XS
SM
MD
LG