Достапни линкови

Ослободувањето на Харадинај од Хаг е конечно


Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово, Рамуш Харадинај.

Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово, Рамуш Харадинај.

Ослободителната пресуда на Хашкиот трибунал за поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово, Рамуш Харадинај, е конечна, а предметот е заклучен бидејќи на оваа пресуда немаше жалба, соопшти денеска Трибуналот. Освен Харадинај, конечно се ослободени и поранешните припадници на ОВК, Идриз Балај и Лахи Брахимај. Тројцата во ноември минатата година, на крајот на делумно повтореното судење, беа ослободени од вина за злосторства врз српски, албански и ромски цивили сторени во логорот на ОВК во Јабланица во 1998 година.
XS
SM
MD
LG