Достапни линкови

logo-print

Кинески демонстранти бараат слобода на печат


Демонстрантите во јужниот кинески град Гуангжу втор ден по ред протестираат, барајќи слобода на печатот. Десетици луѓе протестираат пред канцелариите на популарниот „Јужен неделник“, откако беше ценурирана статија во која се бара поголема заштита на човековите права. До протестите дојде кога блогерите и некои познати јавни личности кои на социјалните мрежи имаат милиони следбеници изразија поддршка за слободата на печатот. Полицијата дозволи одржување на протестот.
XS
SM
MD
LG